Jak a proč vznikla hudební škola


Vážení příznivci hudby, milé maminky, milí tatínkové a hlavně děti, v následujících řádkách se dozvíte, jak naše škola vznikla, proč vznikla a jaká je její hlavní idea. S Jirkou se známe už nějaký pátek a oba jsme byli vždy velcí nadšenci pro hudbu a docela nás mrzelo, že v našem věku už moc takových lidí nenajdeme. Většina dnešních dětí je od hudby spíše odrazována přehráváním etud a drilem, který nikdy nekončí.
Začali jsme přemýšlet, jak to udělat tak, aby se děti na nástroj naučily nejen hrát, ale zároveň aby je to bavilo a viděly ve své činnosti smysl. Netrvalo dlouho a začaly se objevovat první nápady a myšlenky.

Myslíme si totiž, že hlavním kamenem úrazu je to, že děti neví, proč by se na nástroj měly učit, když nevidí ve svém hraní žádnou budoucnost a vlastně ani neví, k čemu jinému svou dovednost využijí, než k přehrání skladby jednou za půl roku na třídní přehrávce. Chceme, aby děti měly hudbu jako uvolnění a příležitost se odvázat a vydat kousek sebe. Chceme, aby dětem byla hudba koníčkem a aby ji měly rády. Nechceme vychovávat virtuosy, kteří vypískají třicet tónů za vteřinu. Chceme vychovávat děti, kterým dáte do ruky kytaru, nebo flétnu, nebo cokoliv jiného a oni ten nástroj vezmou a budou schopny si spolu zahrát, zazpívat, pořádně se vyblbnout a třeba přitom vyprodukovat i nějakou fajn muziku. Hudba je přece proto, aby nás bavila, nebo ne?

Děti, které budou mít zájem, chceme vést tak, aby po několika letech byly schopny spolu hrát v kapele. Začínat budeme ve velké skupině nejmenších, kde budou děti hrát hudební hry a produkovat rytmy a melodie, ale o tom už v následujícím článku, kde se dozvíte o organizaci výuky v naší hudební škole.

Jo a proč Boříci? Protože to zní pohodově a fajnově, a přesně tak chceme učit,           no a taky proto, že se to skládá z našich jmen – BOhoušek + jiŘÍK= BOŘÍK = Boříkové.

 

S pozdravem plným hudby

 

Bohouš Blecha